Glenwood Springs (Polish)
Glenwood Springs Colorado

Glenwood Springs: Ośrodek wypoczynku i odnowy biologicznej w Górach Skalistych

Wakacje w Stanach Zjednoczonych są doskonałą okazją do odwiedzenia Glenwood Springs, które znajduje się w samym sercu Gór Skalistych w stanie Kolorado, pomiędzy Vail a Aspen, i przyciąga zarówno zwolenników aktywnego wypoczynku, jak i błogiego relaksu. Otaczający miasto krajobraz górski jest niezwykle malowniczy, ale to wyjątkowe skarby natury i dzieła stworzone przez człowieka, dzięki którym Glenwood Springs otrzymało tytuł „Najbardziej rozrywkowego miasta Ameryki”, przyciągają uwagę turystów z całego świata. Większość odwiedzających przyjeżdża autostradą międzystanową nr 70 przez Glenwood Canyon. Ten spektakularny, prawie 30­-kilometrowy odcinek autostrady biegnie wzdłuż rzeki Kolorado, a uwagę gości przykuwają niesamowite widoki urwisk skalnych kanionu. Dzięki cudom inżynierii autostrada międzystanowa przebiegająca przez Glenwood Canyon doskonale komponuje się z krajobrazem. Cztery parkingi wzdłuż tej drogi stanowią doskonałe miejsce na piknik; można z nich również wyruszyć na wycieczkę górską, wyprawę rowerową czy spływ rzeczny.

Gorące źródła

Najstarszą i najbardziej znaną spośród licznych atrakcji Glenwood Springs są gorące źródła Glenwood. Duży basen, mający długość 100 metrów i temperaturę wody 34°C słynie jako największy zbiornik gorących źródeł mineralnych na świecie i jest doskonałym miejscem do zabaw, pływania lub skoków do wody. Drugi, mniejszy basen z gorącą wodą o temperaturze 40°C, wyposażony jest w zanurzone ławy oraz „bąbelkowe” siedziska, pozwalające całkowicie się odprężyć. Każdego dnia źródło Yampah doprowadza 4,4 miliony kilolitrów gorącej wody mineralnej! Gorące źródła Glenwood są miejscem wartym odwiedzenia o każdej porze roku. W Glenwood Springs można skorzystać z jeszcze innego geotermicznego cudu: Yampah Spa i Vapor Caves. Znajdujące się nieco na wschód od gorących źródeł Glenwood groty parowe są rzadko występującym dobrem natury, który można spotkać w zaledwie kilku miejscach na świecie. Groty parowe powstały, gdy warstwa skał wapiennych znalazła się pod wodami rzeki Kolorado. Lekko kwasowe wody z zawartością siarki wyżłobiły jamy w porowatej skale. Kiedy woda ustąpiła, pozostawiła za sobą głębokie groty. Gorąca woda ze źródła Yampah przepływa kanałami, przecinając kolejne piętra grot i tworząc naturalną podziemną saunę parową. Po schodkach goście schodzą do skalnej, nastrojowo oświetlonej komnaty z ławami z marmuru, gdzie mogą korzystać z dobrodziejstw mineralnej pary wodnej. Znajdujące się w pobliżu źródło z zimną wodą pozwala się odświeżyć i przez chwilę odpocząć od gorąca.

Majestatyczne cuda geologii

W taki sam sposób, w jaki powstawały groty parowe, 550 milionów lat kształtowania się gór oraz erozja pozostawiły ślad w Glenwood Caverns Adventure Park. Wycieczki po grotach parku stanowią doskonałą rozrywkę dla osób w każdym wieku i o każdej porze roku. Przewodnicy prowadzą zwiedzających do podziemi, gdzie znajdują się niezwykłe stalagmity, stalaktyty oraz formacje kryształowe, które wzbudzają podziw i zachwyt gości. Jedną z największych atrakcji wycieczki jest The Barn, komnata o wysokości pięciu pięter, oraz King’s Row, ogromna przestrzeń wypełniona setkami mieniących się formacji skalnych. Więcej wrażeń czeka gości w Glenwood Caverns Adventure Park, gdzie znajduje się najwyżej wzniesiona kolejka górska w Ameryce Północnej! Gwałtowne zakręty na krawędzi urwisk i przyspieszające bicie serca nagłe spadki wywołują uśmiech zarówno u dzieci i młodzieży, jak i u młodych sercem. Inne atrakcje parku rozrywki o tematyce westernowej, które z pewnością zachwycą każdego, to przejazd najdłuższą kolejką górską w Kolorado oraz gigantyczna huśtawka nad brzegiem kanionu.

Aktywne wakacje

Przez Glenwood Springs przepływają dwie rzeki. Rzeka Kolorado pędzi przez Glenwood Canyon, podczas gdy wody Roaring Fork spływają łagodnie kaskadami z Aspen. Na miejscu znajduje się wiele firm, które zapewniają wszystko, co niezbędne do bezpiecznej przygody z raftingiem. Najdłuższy odcinek wód w stanie Kolorado uznanych za Wody Złotego Medalu jest właśnie częścią rzeki Roaring Fork. Odcinek rzeki pomiędzy Glenwood Springs a Carbondale to raj dla amatorów wędkarstwa, gdyż słynie z okazałych pstrągów tęczowych i brązowych o średniej długości od 30 do 46 cm. Amatorzy aktywnych wakacji mogą wynająć doświadczonego przewodnika, który udzieli lekcji lub porady albo poprowadzi wycieczkę. Jednym z najlepszych sposobów odkrywania Glenwood Springs jest jazda rowerem. Dzięki licznym ścieżkom rowerowym, przejażdżki rowerowe w łatwy sposób łączą ruch i ćwiczenia na świeżym powietrzu, jednocześnie pozwalając cieszyć się pięknymi widokami. Ze względu na niską wilgotność powietrza oraz duże nasłonecznienie najlepszą porą na odwiedzenie tego miejsca są miesiące letnie i jesienne. Wiele firm oferuje wynajem rowerów oraz udziela wskazówek, aby pomóc odwiedzającym wybrać najlepszą dla nich trasę. Miejscem docelowym jednej z wielu tras górskich w Glenwood jest Wiszące Jezioro, do którego wodę dostarcza nieskazitelnie czysty wodospad. Znajduje się ono w Glenwood Canyon i w 2011 roku zostało uznane za pomnik przyrody i objęte ochroną. Trasa jest stroma, na odcinku niecałych dwóch kilometrów wznosi się aż o 274 metry, ale na całej długości obfituje w zacienione miejsca do odpoczynku.

Dziki Zachód w Glenwood

Najbardziej znanym, okrytym niechlubną sławą, mieszkańcem Glenwood Springs był stomatolog, a później hazardzista, John „Doc” Holliday. Rewolwerowiec słynący ze swojego udziału w strzelaninie w O.K. Corral przyjechał do Glenwood Springs z tego samego powodu co wiele innych osób: dla gorących źródeł. Tylko że cierpiał na gruźlicę, której nic nie mogło uleczyć. Holliday został pochowany na cmentarzu Linwood, obok Harveya Logana, znanego jako „Kid Curry”, najniebezpieczniejszego członka gangu Wild Bunch Butcha Cassidy’ego. Więcej o bogatej przeszłości Glenwood Springs można dowiedzieć się we Frontier Historical Museum.

Zakwaterowanie, wyżywienie i zakupy

Goście przebywający na wakacjach mogą wybierać spośród 1700 pokoi w różnego rodzaju obiektach w samym Glenwood Springs, mając do wyboru szeroki wachlarz zakwaterowania, od zabytkowych hoteli po nowoczesne budynki o charakterze miejskim. Większość miejsc noclegowych w Glenwood Springs znajduje się w dogodnej odległości od miejsc użyteczności publicznej, sklepów i atrakcji turystycznych, co zachęca do porannych lub wieczornych spacerów. Ponad 60 restauracji oferuje szeroki wybór smacznych dań. Od miejsc serwujących niedrogie dania kuchni domowej, po ekskluzywne, obsypane nagrodami restauracje. W Glenwood Springs znajdują się cztery dzielnice handlowe, gdzie można kupić praktycznie wszystko, od tego, co niezbędne podczas wycieczki, po butikowe okazje czy pamiątki.

Więcej informacji

Biuro informacji turystycznej Glenwood Springs mieści się przy 802 Grand Avenue, gdzie chętnie odpowiemy na wszelkie pytania. Wykwalifikowani pracownicy doradzą oraz pomogą zarezerwować nocleg i atrakcje turystyczne. Aby uzyskać więcej informacji, prosimy skontaktować się z Lisą Langer, wiceprezesem ds. marketingu turystycznego, dzwoniąc pod numer 970-230-9035 lub wysyłając wiadomość na adres e-mail lisa@glenwoodchamber.com.